A Budai Arborétum fejlesztése
ÖTLETPÁLYÁZAT
A pályázat célja széles körű szakmai bevonással és innovatív ötletekkel segíteni
a Budai Arborétum fejlesztési stratégiájának kialakítását. A pályázat aktualitását az adja, hogy a 2023-ban megalakult Zöld Kerekasztal, a hazai tájépítész és kertész szakma minden jelentősebb oktatási, tudományos, kormányzati és szakmai szervezetét tömörítő platform, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Budai Campusával (MATE BC), valamint Tájépítészeti, Településtervezési és Díszkertészeti Intézetével karöltve célul tűzte ki a Budai Arborétum fejlesztésének elősegítését minden rendelkezésre álló forrással.
A Budai Arborétum fejlesztési stratégiájának alapját az arborétum 2023. novemberében összeállított, a fejlesztés alapelveit, az arborétum küldetését és a lehetséges fejlesztések során szem előtt tartandó szempontokat bemutató Fejlesztési koncepciója, valamint a 2024. áprilisában elkészült Kerttörténeti Tudományos Dokumentációja (KTD) képezi, amely bemutatja a kert kialakulásának történetét, meglévő, helyreállítható vagy megszűnt értékeit, és kijelöli a kert történeti értékeihez, oktatási és kutatási céljaihoz illeszkedő fejlesztési irányokat és elveket. A pályázat összeállítása során ajánlott konzultációs anyag a Budai Arborétum használatát, látogatói szokásait felmérő, 2024 májusában készült közvélemény-kutatás összefoglaló értékelése.
Előzmények
A Budai Arborétum 1975 óta természetvédelmi terület, 2005 óta országos műemléki védettséget élvez. Az Arborétum és a Budai Campus, mint oktatási intézmény, egységet képez, egymás funkcióját erősíti. Az Arborétum nem csak a XI. kerület jelentős zöldfelületi eleme, hanem oktatási és kutatási helyszín, növénygyűjteményi terület és nem utolsó sorban több, mint 170 év felsőoktatási múlttal rendelkező intézményi terület is. Az Arborétum területe és telekkiosztása (Felső Kert: 5094 hrsz., Alsó Kert: 4938 hrsz.) 1894 óta a három hagyományos budai képzési iránynak/tudományterületnek (egykori karok) – a termesztésinek (kertészettudomány), a tartósítóiparnak (élelmiszertudomány) és a kertművészetinek (tájépítészet- és tájökológia tudomány) – ad otthont, s ez a hagyomány tovább emeli az Arborétum jelentőségét. Az Arborétum nem csak oktatási szempontból országos szintű és múltú felbecsülhetetlen érték, hanem Buda és a XI. kerület lakói számára jelentős, szabadon látogatható zöldfelületi elem, amely a közjót szolgálja. Megőrzése és fejlesztése nemzeti érdek.
Az Arborétum alapvető fejlesztési irányai, elvei
A fejlesztés során az Arborétum fentebb említett alapfunkcióihoz kapcsolódva a következő elemeket kiemelten kell figyelembe venni, védeni, illetve fejleszteni:
Az Arborétum fő fejlesztési elveit és irányvonalait a Fejlesztési koncepció, valamint a KTD határozza meg. Ezek az elvek az alábbiak szerint foglalhatók össze:
Beadandó:
A bírálók a pályaművek elbírálásánál kiemelten veszik figyelembe:
A pályázaton egyénileg vagy csoportosan lehet részt venni. Egyéni pályázó tájépítész vagy kertész képzés hallgatója, illetve végzettje lehet. Csoportos pályázás esetén legalább egy tájépítész hallgatónak vagy végzett tájépítészmérnöknek, vagy kertészmérnök hallgatónak vagy végzett kertészmérnöknek kell lennie a csapattagok között. Egy pályázó csak egy pályázati anyagot nyújthat be (nem pályázhat önállóan és csapatban is). A pályázat titkos.
A pályázathoz szükséges adatszolgáltatás a https://tajepiteszet.uni-mate.hu/budai-arboretum-otletpalyazat webhelyről tölthető le.
A pályázattal kapcsolatos kérdéseket 2024. 06. 25-ig a „tajepiteszet@uni-mate.hu”
e-mail-címre megküldve lehet feltenni. A kérdéseket és az azokra adott válaszokat
a kiírók a https://tajepiteszet.uni-mate.hu/budai-arboretum-otletpalyazat webhelyen legkésőbb 2024. 07. 15-ig közzéteszik.
A pályázatot digitális formában a „tajepiteszet@uni-mate.hu” e-mail-címre, illetve nyomtatott formában a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Budai Campusán, a Tájépítészeti, Településtervezési és Díszkertészeti Intézet titkárságán kell leadni.
Határidő mind a nyomtatott, mind a digitális leadásra: 2024. 09. 19-én déli 12.00 óra.
A késve benyújtott, illetve a formai követelményeket nem teljesítő pályaművek a pályázatból ki lesznek zárva.
A beérkező pályaműveket 9 fős szakmai zsűri (Bíráló Bizottság) bírálja. A Bíráló Bizottság döntése végleges, a döntés ellen fellebbezni nem lehet.
A Bíráló Bizottság összetétele:
Elnök:
Fekete Albert, tájépítész mérnök, egyetemi tanár, a MATE TTDI, intézetigazgatója
Társelnökök:
Honfi Péter, kertészmérnök, egyetemi docens, a MATE TTDI Dísznövénytermesztési és Dendrológiai Tanszék vezetője, a Budai Arborétum szakmai vezetője
Dezsényi Péter, kertészmérnök, a Zöld Kerekasztal alapító tagja és képviselője
Boromisza Zsombor, tájépítész mérnök, a MATE Budai Campus Főigazgató-helyettese
Tagok:
Balogh Péter István, tájépítész mérnök, egyetemi tanár, a MATE TTDI Kert- és Szabadtértervezési Tanszékének vezetője,
Orlóci László, kertészmérnök, tudományos főmunkatárs, az ELTE Füvészkert igazgatója
Vincze Attila, tájépítész mérnök, a Magyar Tájépítészek Szövetségének elnöke
Lukács Zoltán, kertészmérnök, a Zöld Kerekasztal alapító tagja és képviselője
Tüske Ábris, mesterszakos tájépítész hallgató (tájépítészi és kertművész MA)
A pályaművek díjazása:
A sikeres pályaművek díjazására összesen bruttó 3 millió Ft áll rendelkezésre.
A díjalapot a zsűri a díjazott munkák értékével arányosan osztja szét.
A pályázó(k) adatait a zsűri csak a pályázat elbírálása után ismeri meg.
A pályázók pályázatuk beadásával beleegyeznek abba, hogy a pályázatukat a kiíró – a szerzők feltüntetésével – felhasználhatja kiállítási, ismeretterjesztési és reklám célra, továbbá szakmai-tudományos kiadványokban, illetve beépítheti az Arborétum fejlesztési stratégiájába.
A pályázók díjazástól függetlenül beleegyeznek abba, hogy pályázati anyagukat a kiíró és az arborétum tulajdonosa és fenntartója felhasználja, fejlessze, átdolgozza.
Kommentek(0)
Ha hozzá szeretnél szólni, akkor regisztrálj az oldalon itt!