14. Európai Dísznövény és Kertművészeti Napok

Kategória: 

Időpont: Június 1-3.

Helyszín: Fehérvárcsurgó, Károlyi-kastély

Június 1. és 3. között a fehérvárcsurgói Károlyi Kastély parkjában a Károlyi József Alapítvány 14. alkalommal rendezi meg az Európai Dísznövény és Kertművészeti Napokat (kiállítás, vásár és konferencia), amely minden évben számot tart a látogatók örömére és a szakemberek érdeklődésére.  

Az idei rendezvény kiemelt témái: ökológiai, fenntartható tájhasználat; paleobotanika; vízinövények. A díszvendég országok Ausztria és Bulgária: Ausztriát a Bécsi Egyetem professzora, Dr. Jürg Schönenberger képviseli, aki az e-Flower projektről tart előadást.  Minden évben vendégünk Franciaország, amelynek képviseletében Daniel Boulens, a Ville de Lyon igazgatója a zöldterületek differenciált kezeléséről nyújt tájékoztatást. Mindkét előadásra a szakmai konferencia keretében kerül sor a rendezvény nyitónapján, amelyen egyúttal egy rózsákkal foglalkozó szakember is előadást tart Bulgária képviseletében.

14. Európai Dísznövény és Kertművészeti Napok - „Rendez-vous aux Jardins – L’Europe des Jardins”
2018. június 01. - 12:30, péntek - 2018. június 03. - 19:00, vasárnap

 

14. Európai Dísznövény és Kertművészeti Napok - „Rendez-vous aux Jardins – L’Europe des Jardins”

Június 1. és 3. között a fehérvárcsurgói Károlyi Kastély parkjában a Károlyi József Alapítvány 14. alkalommal rendezi meg az Európai Dísznövény és Kertművészeti Napokat (kiállítás, vásár és konferencia), amely minden évben számot tart a látogatók örömére és a szakemberek érdeklődésére.  

Idén Magyarország első ízben csatlakozik a « Fête aux Jardins » (Kertek fesztiválja) éves francia kertművészeti programsorozatához és mint ilyen, június 1-jén részt vesz a globális « L’Europe des jardins » (Kertek Európája) programban.

Az idei rendezvény kiemelt témái: ökológiai, fenntartható tájhasználat; paleobotanika; vízinövények. A díszvendég országok Ausztria és Bulgária: Ausztriát a Bécsi Egyetem professzora, Dr. Jürg Schönenberger képviseli, aki az e-Flower projektről tart előadást.  Minden évben vendégünk Franciaország, amelynek képviseletében Daniel Boulens, a Ville de Lyon igazgatója a zöldterületek differenciált kezeléséről nyújt tájékoztatást. Mindkét előadásra a szakmai konferencia keretében kerül sor a rendezvény nyitónapján, amelyen egyúttal egy rózsákkal foglalkozó szakember is előadást tart Bulgária képviseletében.

Míg a szombati és vasárnapi programok számos gyermekprogramot kínálnak, több konferencia-előadás kerül megrendezésre. A szombati előadók között délelőtt Marton Géza, a napórák szakértője « A napórák helye a mai kertekben » címmel tart előadást, délután Halmos Monika gasztrobotanikus és Gombás Attila virágkötő « Kösd és kóstold - a legvirágosabb ünnepi asztal » címmel ehető virágokat mutat be. A vasárnapi előadások témája a virág: délelőtt Schmidt Tibor « Víz a kertben egy kicsit másképp » című prezentációja során a vízinövények különleges világát mutatja be. A virágokkal foglalkozó előadások sorát Lencsés Rita zárja, aki a napjainkban nagyfokú érdeklődéssel övezett gyógyvirágokról beszél.

Ebben az évben is szavazhatnak a látogatók a legszebb standra, amelynek díját (egy franciaországi utazást) a Károlyi József Alapítvány és a Párizsi Balassi Intézet szponzorálja.

Mint a korábbi években, úgy idén is az Alba Regia Szimfonikus Zenekar ad koncertet pénteken, 17 órakor, valamint szombaton 18 órakor.

Információ: Károlyi József Alapítvány, Károlyi Kastély, 8052 Fehérvárcsurgó, Petőfi u. 2.

Tel. 06 21 311 04 26, e-mail: infoatkarolyikastely.hu; web: www.karolyi.org.hu;  www.karolyikastely.hu

 

PROGRAM

Az ELTE Fordító- és Tolmácsképző Tanszék önkéntes mesterszakos tolmácshallgatói állnak a látogatók, a
vásárlók és a konferencián résztvevők rendelkezésére, valamint talicskás hordárok, akik a megvásárolt
termékeket a gépkocsikig segítik / ELTE University translators and students with wheelbarrows will be at the
lecturers’, exhibitors’ and the guests’ disposal!
 
 
 
Június 1. péntek / Friday, June 1st
 
10:00 A standok megnyitása csak a szakma képviselőinek / Opening of the stands only to the professionals
12:30 A Napokat megnyitják / Opening of the Garden show by: Őexcellenciája Eric Fournier Úr, a Francia Köztársaság nagykövete, Károlyi György Úr és Angelica Asszony, a rendezvény házigazdái, Őexcellenciája Ms. Ulyana Simeonova Bogdanska, a Bolgár Köztársaság nagykövete, az Osztrák Köztársaság Nagykövetsége képviseletében Mag. Regina Rusz, az Osztrák Kulturális Fórum igazgatója
13:30 Zárt fogadás / Private reception
14:00 Látogatók fogadása / Opening to the public
 
A kiállítások / The exhibitions (Főépület és északi pavilon / Main building and north pavillon):
A Föld – Víz – Levegő csoport festményei / Earth-water- air team’s paintings
Fülöp Liza: Virágok / Flower aquarels
Knauzné Kiss Klára: Virágok képei / Flower pictures
Terasz-kert- építő verseny és kiállítás kertépítész hallgatók részvételével / Terrace Garden Exhibition and
Competition of Students of Horticulture
 
Díszvendég előadások / Guest of Honor Lectures (Bálterem / Ballroom):
 
14:30 Daniel Boulens, Direction des Espaces Verts, Ville de Lyon: „Differentiated treatment of green areas / A zöldterületek differenciált kezelése”
15:00 Dr. Krasimir Kosev, a Szófiai Egyetem Botanikus Kertjének igazgatója / Director of the Botanical Garden of the University of Sofia: „Botanic gardens raising the social role – mission possible / Botanikus kertek növekvő társadalmi szerepben – lehetséges küldetés”
15:30 Prof. Dr Jürg Schönenberger, Bécsi Egyetem, Strukturális és Funkcionális Botanika Tanszék / University of Vienna, Department of Structural and Functional Botany / Universität Wien, Abteilung strukturelle und funktionelle Botanik: „The eFLOWER project and the reconstruction of the first flower / Az E-flower projekt és az első virág rekonstrukciója”
17:00 Ünnepi megnyitó hangverseny az Alba Regia Szimfonikus Zenekarral / Opening concert by the Alba Regia Symphonic Orchestra (Díszudvar / Courtyard). Program: Mozart: Esz-dúr Sinfonia Concertante K. 364; A-dúr szimfónia K 201. Vezényel: Ács János
 
19:00 Standok zárása / Closing of the stand
 
Június 2. szombat / Saturday, June 2nd
 
9:00 A standok és a magbörze megnyitása a látogatóknak / Opening of the stands and the seeds exchange
11:00 -11:30 Marton Géza: „A napórák helye a mai kertekben / The place of the sundials in contemporary gardens”
11:30 Terasz kertépítő verseny eredményhirdetés / Announcement of the results of the Terrace Garden competition
 
A konferencia kiemelt témája / Lectures main theme:
 
A fák és növények védelme / Trees and Plants Protection (Bálterem / Ballroom)
 
14:30 Stumpfold Norbert, a NAK Fejér Megyei Igazgatója: „Az országos jégkárelhárító rendszer ismertetéséről / How Hungary fights against hailstorm damages”
15:00 Lukács Zoltán, a Magyar Faápolók Egyesületének elnöke / President of the Hungarian Association for tree protection: „Faápolás a történeti kertekben /Tree curing in historic parks”
15:30 Halmos Monika, az ehető virágok szakértője, gasztrobotanikus és Gombás Attila virágkötő bemutatója / Expert of eatable flowers, gastrobotanist with flower arrangement presentation: „Kösd és kóstold – a legvirágosabb ünnepi asztal / Associating and tasting – the most festive florished table”
14:30 Gaja Környezetvédő Egyesület, a Humusz Szövetség Fejér Megyei Tagszervezete, Székesfehérvár (Stand 6b)
- A komposzt elkészítésének bemutatása / Compost preparation demonstration
- Környezeti tanácsadás, vízvizsgálat / Ecological advices, water analysis
- Ökolábnyom-számítás / Ecological footprint calculation
16:30 Szaklapbemutató / Professional gardening and agricultural magazines presentation
17:00 Könyvdedikálás / Book dedication: (Stand U8)
17:30 Botanikai séta a parkban/ Botanical walk in the park: Windisch Mária / Imre Gábor (indulás / departure Stand 2c)
18:00 Ünnepi hangverseny az Alba Regia Szimfonikus Zenekarral / Concert by the Alba Regia Symphonic Orchestra Ács János vezényletével (Díszudvar / Courtyard): Program: Mozart: Esz-dúr Sinfonia Concertante K. 364; A-dúr szimfónia K 201.
 
Gyermekprogramok / Programs for children
10:00-18:00 Lovaglás és lovaskocsizás / Horse-riding and horse carriage rides
12:30-18:00 Marton Géza napóra műhelye gyerekeknek / Sundial workshop for children (Stand F5)
13:00-18:00 Endrey Irma papir virág készités/ Paper flowers workshop (Stand U6)
14:00-18:00 Kertészeti műhely / Gardening workshop for children (Stand 4)
16:30-17:30 Bubutimart–Manóműhely: „Manóvilág / Elves world” (Stand 25)
 
19:00 Standok zárása / Closing of the stands
 
Június 3. vasárnap / Sunday, June 3rd
 
9:00 A standok és a magbörze megnyitása a látogatóknak / Opening of the stands and the seeds exchange
11:30 Könyvdedikálás / Book dedication: (Stand U8)
 
A konferencia kiemelt témája / Lectures main theme:
Növények/ Flowers (Bálterem / Ballroom)
 
14:30 Schmidt Tibor (Victoria Regia Vízinövény Kertészet): „Víz a kertben egy kicsit másképp. Vízinövények / With water in Gardens, something else. Water flowers”
15:00 Dr. Nagy Ágota: „A virágóra / The flower clock”
16:00 Lencsés Rita: „Gyógynövények kertben, erdőn, mezőn / Medicinal plants in gardens, forests and open fields”
14:30 Gaja Környezetvédő Egyesület, a Humusz Szövetség Fejér Megyei Tagszervezete, Székesfehérvár (Stand 6b)
- A komposzt elkészítésének bemutatása / Compost preparation demonstration
- Környezeti tanácsadás, vízvizsgálat / Ecological advices, water analysis
- Ökolábnyom-számítás / Ecological footprint calculation
15:30 Botanikai séta a parkban / Botanical walk in the park: Windisch Mária / Imre Gábor (indulás / departure Stand 2c)
17:00 A „Legszebb stand” cím odaítélése (a díj szponzorai a Károlyi József Alapítvány és a párizsi Balassi Intézet) / Awarding of the Prize of the Most Beautiful Stand (Sponsored by the Joseph Károlyi Foundation and the Hungarian Balassi Institute, Paris)
 
Gyermekprogramok / Programs for children
10:00 - 18:00 Lovaglás és lovaskocsizás / Horse-riding and horse carriage rides
10:00-18:00 Fatörzs,gombaismerés, madárhang felismerés, madaras kirakó/ Workshop about trees, mushroms and birds : Budakeszi Arboretum (Stand 22b)
13:00- 18:00 Papírvirág készítése Endrey Irmával / Paper flowers workshop
10:30 -11:00 Marton Géza napóra műhelye gyerekeknek / Sundial workshop for children (Stand F5)
14:00-18:00 Kertészeti műhely / Gardening workshop for children (Stand 4)
 
19:00 Standok zárása / Closing of the stands
 
Folyamatosan: szabadtéri büfé és éttermek / All day long: open air buffet and indoor Restaurant
 
A szabadtéri büfé nyitva: 20 óráig / Buffet open until 8 pm
Az éttermek nyitva: 21 óráig / Restaurants open until 9 pm